trofee

Campionii României 2016

Campionii României suntem noi!

În ultimii ani, Astra a urcat, treaptă cu treaptă, până la cel mai important trofeu din istorie. Până la cel mai important moment din istoria de 95 de ani a echipei.

Au fost victorii de răsunet contra unor echipe uriaşe, din campionate de top în fotbalul mondial, precum Lyon sau West Ham United.

Steaua București a intrat în compeție în faza șaisprezecimilor, deoarece a participat la Liga I 2012-2013. În această fază au întâlnit, acasă, pe Avântul Bârsana, din Liga a IV-a, calificându-se pentru optimi după ce au învins cu 4-0.[6] Au obținut calificarea în sferturi, după ce au învins cu 2-0, pe teren propriu, pe ACS Poli Timișoara.[7] În sferturi au eliminat formația Oțelul Galați, câștigând cu scorul de 2-0, goluri fiind marcate de Piovaccari și Târnovan.[8] Calificarea în finală a venit în urma dublei cu Dinamo București, câștigată cu scorul de 6-2 la general (5-2 în tur și 1-1 în retur).

A ridicat deasupra capului Cupa României şi Supercupa României, dupa victorii emoţionante.

Însa bucuria nu a fost, parca, niciodată atât de mare ca acum. După un sezon muncit, greu, cu nenumărate probleme, depaăşite prin curaj, răbdare şi perseverenţă, un sezon pe care echipa noastra l-a dominat categoric şi pe care l-a petrecut aproape 30 de etape pe primul loc al Ligii 1, Astra este CAMPIOANA!

Astra a avut, de departe, cel mai bun atac din Liga 1, în acest sezon şi a jucat cel mai frumos fotbal, mereu ofensiv, care a adus primul titlu din istorie.

Istorie care, iată, se scrie, an de an, cu rezultate tot mai importante, participarea în preliminariile Champions League fiind… următoarea provocare!