13 Viitorul 24 26
Instagram

Prestație solidă, superioritate evidentă

Luni, 22 Februarie 2021 20:17
Astra a învins Dinamo cu 2-0, duminică seară, la capătul uneia dintre cele mai solide prestații din acest sezon, prima repriză a partidei, cel puțin, fiind una aproape perfectă.

Valentin Gheorghe a deschis scorul în minutul 36, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri, după ce a trimis peste zid, cu mult efect, direct în vinclu, iar Astra și-a dublat avantajul 4 minute mai târziu, după un corner executat tot de Valentin Gheorghe, mingea fiind deviată în careu, iar Stahl, de la 16 metri a catapultat balonul în plasă pentru 2-0! Asta la capătul unei prime reprize în care oaspeții nu au avut măcar un șut pe poartă, nicio ocazie clară!

Și în partea a doua, tot elevii lui Eugen Neagoe au avut cea mai mare ocazie, ”omul meciului”, Valentin Gheorghe, ratând șansa de 3-0.

Urmează meciul de la Clinceni, programat sâmbătă, apoi, se pot face, din nou… calcule.

Au evoluat următoarele echipe:

Astra: M. Popa - Hugo Souza (Raspopovic '68), Găman, Graovac (Jovanovic '67), David Dias - Canadija, Boe Kane, Wuthrich (Răduţ '79) - Montini (Krpic '82), Stahl (Crepulja '68), V. Gheorghe. Antrenor Eugen Neagoe;

Dinamo: Eşanu - Sorescu, Puljici, Ehmann, S. Filip - Nepomuceno (Mihaiu '59), Anton, Răuţă (Achim '59), Fabbrini (Măgureanu '69) - Gueye, Morsay. Antrenor Ionel Gane.